Červenec  2020
PoÚtStČtSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Výlety a exkurze

Ekoturistický pobyt na Rýchorské boudě

Žáci ZŠ Bernartice z 2., 3., 4. a 5. třídy vyrazili na tři dny na Rýchory.
Ve středu 15. června vyšlo ze Žacléře Hadí stezkou padesát dětí vzhůru na Rýchorskou boudu. Po obsazení pokojíků už na ně čekal výborný staročeský oukrop a těstoviny s rajčatovou omáčkou a se sýrem. Vydatně se rozpršelo, až když byly děti bezpečně zabydlené na boudě. Přírodovědný program, s kterým přijeli zástupci Lesů a parků Trutnov s. r.o. a lektorka Krnapu, se uskutečnil pod střechou Rýchorky. K večeru déšť ustal, a tak děti ještě nakoukly do Dvorského lesa. Po večeři slibovaný film z technických důvodů nebyl a děti si na něj musely počkat do druhého dne. Na čtvrteční plánovaný výlet do Albeřic vyšlo počasí na jedničku, nemuseli jsme spěchat, mohli jsme obdivovat rozkvetlé horské louky, kouzelné albeřické chalupy, daleké výhledy na Krkonoše i na Vraní hory, poslouchat ptačí zpěv a dýchat vůni lesa. Vápencový lom, muzeum Vápenka a také dlouhá zastávka na zmrzlinu a nejen na ni – to byly naše průběžné cíle. Na Rýchorku jsme dorazili až po třetí hodině, ale nadýchané buchtičky se šodó a slepičí polévka na nás počkaly. Po odpoledním odpočinku stále svítilo sluníčko a my si mohli venku zasoutěžit, napít se ze studánky, také byla objevena jedna „keška“ a při stavbě lesních domečků děti projevily svou nápaditost, fantazii, tvořivost i schopnost spolupracovat. Pršet začalo až po večeři A asi abychom poznali Rýchory ze všech stran, tak jsme v noci zažili pořádnou bouřku a v pátek ráno nás probudil déšť. Nám nezbývalo nic jiného než se rozloučit a v mlze, za mrholení, navlečeni v pláštěnkách se vydat dolů zpátky do Žacléře, kde se opravdu pořádně rozpršelo a my dorazili celí zmoklí, ale v dobré náladě, trochu unavení, ale s novými zážitky ze třech společně strávených dnů.
Moc děkujeme paní Aleně Duškové za příjemný pobyt a výbornou kuchyni na Rýchorské boudě. Velký dík patří rodičům i vedení obce Bernartice za zajištění komfortního odvozu auty z Bernartic do Žacléře a zpět.