Říjen  2020
PoÚtStČtSoNe
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Akce školy

Kurz pobytu v přírodě - OSTAŠ - komentář

Fotky z Ostaše jste si mohli prohlédnout už minulý týden, nyní Vám nabízíme zhodnocení této akce.

Třídenní kurz pobytu v přírodě v krásném prostředí stolové hory Ostaš se vydařil. Z druhého stupně se ho zúčastnilo 29 žáků a 5 pedagogů. Naše stanové městečko vyrostlo v kempu na úpatí hory. Žákovským stanům vévodil stan vedoucího celé akce pana učitele Dušánka, který zajišťoval bezpečnost směrem od Police nad Metují, nenápadné místo v sousedství žáků obsadil se svým stanem pan učitel Gabriel. Ženská část pedagogického sboru tvořila zázemí v nejbližší chatce, která sloužila mimo jiné jako ošetřovna, sklad pronajatého profesionálního horolezecké-ho vybavení a která navíc disponovala chladničkou, v níž bylo přechováváno jídlo, které si žáci přivezli z domu.

Žáci se sami rozdělili do tří družstev, která tvořili až do odjezdu a v jejichž složení plnili různé úkoly a soutěže. Podstatná část aktivit se týkala atraktivního slaňování, žáci měli možnost vyzkoušet si i lezení. Při těchto aktivitách byli vždy vybaveni bederním a prsním úvazkem (tzv. „sedákem“ a „prsákem“). Horní jištění poskytoval pan učitel Dušánek a paní učitelka Hejnová, která si nenechala ujít příležitost vyrazit za námi do skal.

Po celou dobu pobytu si žáci vařili sami na ohni ze surovin, které si přivezli z domu. V kempu bylo možné zakoupit si drobné občerstvení a nanuky v místním bufetu, čehož mnozí velmi hojně využívali. Kemp byl vybaven solidním sociálním zařízením, sprchovými kouty (za poplatek 25,-) a pitnou vodou.

První noc končila poslední skupinová hra o půlnoci, po krátké hygieně byli všichni žáci ve stanu, spali však jen někteří. Ne všichni měli vhodné vybavení, a proto je probudila velmi časně zima, jiní spali do budíčku. Druhou noc bylo všem umožněno jít spát dříve, udělal to však jen málokdo.

Z celkové částky 350,- byly pokryty tyto výdaje – doprava tam a zpět, ubytování v kempu, půjčovné za vybavení. Po vyčíslení celkových nákladů byl každému účastníkovi vrácen přeplatek ve výši 75,-, tzn. třídenní kurz pobytu v přírodě stál 275,-.

S ohledem na vývoj počasí jsme se vrátili dřívějším spojem, všichni a ve zdraví.