Květen  2019
PoÚtStČtSoNe
 12345
6789
101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Výlety a exkurze

Noc na hvězdárně v Úpici

Spát je možné leckde, ale už jste někdy spali na hvězdárně? Naši páťáci ano. Setkali jsme se s celou třídou na zastávce v Bernarticích, kde jsme čekali na autobus, který nás dovezl do Poříčí, odtamtud jsme druhým autobusem dojeli do Úpice. Ve hvězdárně nás zavedli na přednášku a pak rovnou pozorovat Měsíc a souhvězdí. Když jsme pořádně vymrzli, šli jsme do sálu, kde pokračovala přednáška. Také jsme ještě pozorovali hvězdy a hvězdnou mlhovinu ve velkém dalekohledu. Nakonec se Kuba vrhl do soutěže Astronomický milionář, dostal se do šesté otázky, kde skončil. Vyhrál žvýkačky, dvacet pohledů, sušenku a blok. Když soutěž skončila, tak jsme si rozložili v sále spacáky a šli jsme spát. Ráno jsme si sbalili věci, nasnídali se a upalovali rovnou na zastávku. Autobus jsme stihli akorát. Ve škole nám paní učitelka uvařila čaj, všichni jsme si sedli kolem stolu do kuchyňky a snědli celou Eliščinu bábovku. Byl to pěkný výlet a s klukama jsme si užili večer spoustu srandy.                                                                                                                                 Radek Kovařík, 5. třída

Naše výprava začala ve čtvrtek 23. 11. o půl páté na zastávce v Bernarticích. Jeli jsme autobusem do Poříčí, tam jsme přestoupili do jiného autobusu a dojeli do Úpice. Šli jsme přes most, po velkých schodech, přes náměstí a přes les. Konečně jsme dorazili do hvězdárny, otevřel nám moc milý pán a šli jsme dovnitř. Bylo to tam nádherné, šli jsme se kouknout z dalekohledu, pouštěli nám filmy a jako třešničku na dortu jsme měli vybrat někoho, komu jde astronomie. Vybrali jsme Kubu a byla to stejná soutěž jako Chcete být milionářem, akorát pro děti a s astronomií. Kubovi to šlo a vyhrál toho hodně, potom jsme šli spát. Druhý den jsme se vzbudili, nasnídali, vypili jsme si čaj a sbalili. Pak jsme šli na autobus. Ve škole jsme si dali bábovku a šli jsme se učit.                                         Anna Chlebová, 5. třída