Říjen  2020
PoÚtStČtSoNe
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Výlety a exkurze

Za kulturou do Hradce Králové

Ve čtvrtek 4.6.2015 absolvovali žáci prvního stupně kulturní exkurzi v Hradci Králové.  Zhlédli představení Divadla DRAK a navštívili netradiční muzeum loutek Labyrint. Představení mělo název Červená karkulka v divadelní laboratoři. Výchovný, interaktivní program dětem hravou formou vysvětlil, co je divadlo a jaké profese se podílí na vzniku každého divadelního představení. Seznámili jsme se se základními pojmy, poznali jsme, kdo je režisér, co obnáší profese scénografa nebo dramatika. Někteří si sami vyzkoušeli, jak se pracuje s jednotlivými typy loutek – manekýnem, maňáskem a marionetou. Vstoupili do rolí postav o Červené karkulce a poznali tak divadelní práci nejen zvenku, ale i zevnitř. Na příkladech ukázek divadla z exotických zemí (Japonsko, Rusko, Itálie) mohli porovnat vtipně a s nadsázkou cizokrajné kultury. Vyvrcholením programu bylo veršované představení O Červené karkulce zahrané herci Divadla Drak. Poznali jsme tak, jak divadlo voní, chutná a taky, že je to někdy docela dřina, a že se nedá obejít bez spolupráce, ohleduplnosti a tolerance. Po svačině jsme navštívili Labyrint. V muzeu jsou v bludišti vitrín vystaveny loutky, které vznikly v dílnách Divadla Drak a vystupovaly v jeho slavných inscenacích. Vyhledávali jsme loutky ze známých pohádek, starší děti se více seznámily s dílem W. Shakespeara. Potom naše cesta vedla do Dračí laboratoře, herny s moderními trenažéry, kde jsme si vyzkoušeli různé divadelní profese. Každý z nás se na chvíli stal scénografem, zvukařem, osvětlovačem, návrhářem, kostýmním výtvarníkem či loutkohercem. Všichni jsme si návštěvu Divadla Drak moc užili. Celkovou atmosféru však narušilo nevhodné chování některých žáků v divadle i v autobuse.

Související příspěvky